Blind River Beavers Cochrane Crunch Elliot Lake Red Wings Espanola Express French River Rapids Hearst Lumberjacks Kirkland Lake Gold Miners Powassan Voodoos Rayside Balfour Canadiens Soo Eagles Soo Thunderbirds Timmins Rock | Hockey Canada Canadian Junior Hockey League Northern Ontario Hockey Association

OFFICIAL SITE OF THE SOO THUNDERBIRDS JUNIOR A HOCKEY CLUB

NOJHL Divisional Semifinal schedules

NOJHL Divisional Semifinal schedules

Round 1 Playoff Bracket attached in PDF

East Semifinal 1
No. 1 Kirkland Lake Gold Miners vs. No. 4 Powassan Voodoos
Best-of-seven series
Game 1: Saturday, March 14 @ Kirkland Lake 7:30 p.m. (Joe Mavrinac Community Complex)
Game 2: Sunday, March 15 @ Kirkland Lake 7:30 p.m. (Joe Mavrinac)
Game 3: Tuesday, March 17 @ Powassan 7 p.m. (Powassan Sportsplex)
Game 4: Wednesday, March 18 @ Powassan 7 p.m. (Sportsplex)
Game 5*: Friday, March 20 @ Kirkland Lake 7:30 p.m. (Joe Mavrinac)
Game 6*: Sunday, March 22 @ Powassan 7:30 p.m. (Sportsplex)
Game 7*: Tuesday, March 24 @ Kirkland Lake 7:30 p.m. (Joe Mavrinac)
*-if necessary

East semifinal 2
No. 2 Cochrane Crunch vs. No. 3 Abitibi Eskimos
Best-of-seven series
Game 1: Thursday, March 12 @ Cochrane 7:30 p.m. (Tim Horton Event Centre)
Game 2: Saturday, March 14 @ Iroquois Falls 7:30 p.m. (Jus Jordan Arena)
Game 3: Monday, March 16 @ Cochrane 7:30 p.m. (Tim Horton)
Game 4: Wednesday, March 18 @ Iroquois Falls 7:30 p.m. (Jus Jordan)
Game 5*: Friday, March 20 @ Cochrane 7:30 p.m. (Tim Horton)
Game 6*: Saturday, March 21 @ Iroquois Falls 8 p.m. (Jus Jordan)
Game 7*: Tuesday, March 24 @ Cochrane 7:30 p.m. (Tim Horton)
*-if necessary

West Semifinal 1
No. 1 Soo Thunderbirds vs. No. 4 Blind River Beavers
Best-of-seven series
Game 1: Thursday, March 12 @ Sault Ste. Marie 7 p.m. (John Rhodes Community Centre)
Game 2: Saturday, March 14 @ Blind River 7:30 p.m. (Blind River Community Centre)
Game 3: Sunday, March 15 @ Sault Ste. Marie 7:30 p.m. (John Rhodes)
Game 4: Tuesday, March 17 @ Blind River 7:30 p.m. (Blind River)
Game 5*: Thursday, March 19 @ Sault Ste. Marie 7 p.m. (John Rhodes)
Game 6*: Saturday, March 21 @ Blind River 7:30 p.m. (Blind River)
Game 7*: Monday, March 23 @ Sault Ste. Marie 7 p.m. (John Rhodes)
*-if necessary

West Semifinal 2
No. 2 Elliot Lake Wildcats vs. No. 3 Sudbury Nickel Barons
Best-of-seven series
Game 1: Friday, March 13 @ Elliot Lake 7:30 p.m. (Centennial Arena)
Game 2: Saturday, March 14 @ Sudbury 8:30 p.m. (McClelland Arena)
Game 3: Monday, March 16 @ Elliot Lake 7:30 p.m. (Centennial)
Game 4: Wednesday, March 18 @ Sudbury 7:30 p.m. (McClelland)
Game 5*: Saturday, March 21 @ Elliot Lake 7:30 p.m. (Centennial)
Game 6*: Sunday, March 22 @ Sudbury 7:30 p.m. (McClelland)
Game 7*: Tuesday, March 24 @ Elliot Lake 7:30 p.m. (Centennial)
*-if necessary
 

WordPress Image Lightbox Plugin